Klub

Dla Polaków w Wielkiej Brytanii: nowe zasady clubbingu

W miarę zbliżania się kolejnych klubów nocnych rośnie liczba nielegalnych rave’ów. Ale – od reimagined noce LGBT do barów z piłeczkami – nie są to jedyne duże zmiany w sposobie, w jaki ludzie imprezują

Bezpłatne imprezy to nowe superkluby w centrum miasta

Nielegalne rave były od dziesięcioleci stałym elementem brytyjskiego imprezowania, ale dane opublikowane w zeszłym tygodniu przez policję Metropolitan pokazują, że w zeszłym roku w Londynie ich liczba prawie się podwoiła, z 70 do 133, a wydarzenia stają się coraz większe.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy policja wyłączyła imprezy, poczynając od rave w Liverpoolu, dostępnego tylko podziemnym tunelem, na imprezach w polu w Berkshire i na terenie przemysłowym w West Sussex. W zeszłym roku w Hounslow w zachodnim Londynie 1500 osób zstąpiło na zamkniętych Morrisonach, ustawiło nagłośnienie i kontynuowało pracę, dopóki policja burzy nie zaatakowała miejsca. Wydarzenia te często kończą się niewielkimi potyczkami. Kiedy policja próbowała zamknąć wydarzenie w nieużywanym banku w Deptford, w południowym Londynie, w styczniu 2017 r., Przemoc tłumu spowodowała obrażenia oficerów.

Promotorzy postrzegają wykorzenienie tradycyjnych klubów jako wyzwanie. “Im więcej klubów się zamyka, tym bardziej rośnie nielegalna scena; ludzie zawsze znajdą gdzieś indziej, aby to zrobić “, mówi Clair Stirling AKA Eclair Fifi, znany DJ klubowy, który miał występy w Radio 1 i NTS.

Ruch ten jest prowadzony przez bardzo młodych ludzi. Ceny biletów i blokowanie fałszywych dokumentów tożsamości oznacza, że ​​legalne kluby są dla nich całkowicie poza zasięgiem. Nastoletnia zbroja imprezowa wybierze puste miejsca, wejdzie przez otwarte okno i zacznie rozpowszechniać wiadomości.

“Dowiesz się z ustników lub za pośrednictwem mediów społecznościowych”, mówi Mia, 18-latka, która przez ostatnie kilka lat uczestniczyła w bezpłatnych imprezach. “Lokalizacja zostanie ci wydana w ciągu dnia. Kiedy po raz pierwszy zacząłem chodzić, to dlatego, że byłem niepełnoletni i nie mogłem chodzić do klubów, ale bardziej skupiałem się na poczuciu wspólnoty “.

Te wydarzenia oferują wyjątkowy rodzaj wolności. “Czasami stresowanie może być udziałem w klubie w Londynie, ponieważ lokale są pod tak dużą presją, aby ich klienci zachowywali się w uporządkowany sposób” – mówi Ryan Keeling, redaktor portalu Resident Advisor o kulturze klubowej. Bouncers teraz przeprowadzają inwazyjne pokusy i wymawiają gości na temat zachowania spokoju w strefie palenia. “Wolne partie wynikają częściowo z pragnienia, by ludzie bawili się według własnych reguł, próbując stworzyć bardziej wyzwoloną atmosferę”.

Posiadanie wielkiej nocy nie powinno wiązać się z niechcianym obmacywaniem …

Brytyjskie kluby nocne były niszczone przez zamknięcia w ciągu ostatnich dwóch dekad, z ponad połową zamykania w latach 2005-2015. Rezultatem jest znaczny niedobór przestrzeni, na wszelkiego rodzaju imprezy. A to pragnienie przestrzeni jest nie tylko fizyczne. Klubowicze są coraz bardziej zainteresowani tworzeniem środowiska, w którym nie musisz zmagać się z trudami dnia. Jeszcze przed pokoleniem, jeśli mógłbyś pójść do klubu nocnego w centrum miasta, nie będąc oszklonym w twarz lub sponiewieranym przez jakiegoś okropnego chłopca z ogonem szczura, to był dobry wieczór, ale obecnie ludzie oczekują więcej od swojego klubowego otoczenia niż nie bycie molestowanym lub pobity.

Mogą to być proste rzeczy, takie jak sposoby barmańskie i bouncerów, aby szybko zostać ostrzeżonym przez nadawców. Londyńska nocna car, Amy Lamé, obecnie konsultuje się w sprawie karty bezpieczeństwa kobiet, do której klubów będzie można się zapisać od tego roku. Grupy takie jak Girls Against lobbowały na miejscu, aby podjąć poważniejsze działania przeciwko gropersom. A jako kolejny dowód na odejście od nocnych wyniszczeń, Urząd Statystyki Narodowej usunął dzisiaj “lager sprzedawany w nocnych klubach” ze swojego koszyka towarów konsumpcyjnych służącego do mierzenia inflacji.

 

… a to oznacza, że ​​każdy może poczuć się włączony

Bezpieczne przestrzenie są czymś więcej niż tylko podstawowym dobrem. Chodzi także o tworzenie nocy, które zaspokajają potrzeby tych, którzy w przeciwnym razie mogliby pozostać w tyle. Kluby takie jak Bitch, please! w Bristolu i BBZ w Londynie – które określają się jako “centrująca tożsamość femme i wykorzenienie mizoginii dla queer womxn, trans folk i nie binarnych ludzi koloru” – mają na celu pogłębienie idei klubu LGBT, zbudowanie społeczności, a nie tylko miejsce do ciągnięcia.

 

“Nie sądzę, żeby było zbyt mocno powiedziane, że niektóre partie zamierzają stworzyć tymczasową utopię, w której topią się komplikacje i frustracje codziennego życia”, mówi Keeling, który imprezuje z Bitch, please! i Meat Free, całkowicie kobiecy kolektyw techno w Manchesterze. “Oczywiście, jest to forma ucieczki, ale dla wielu ludzi kluby stanowią coś bardziej istotnego. Są to niezależni lokalni promotorzy, których celem jest zgromadzenie niedostatecznie reprezentowanych społeczności. “

Afterparty może być głównym wydarzeniem

Kolejną dużą zmianą w klubowaniu jest ostrzejsze licencjonowanie, co oznacza, że ​​kluby muszą się wcześniej zamknąć, aby uniknąć niepokojących sąsiadów. Często nielegalne imprezy pojawią się, gdy legalne kluby zamkną się na noc.

“Scena after party w Szkocji jest niesamowita, ponieważ wszystko zamyka się na trzy” – mówi Stirling. “Cóż, znasz Szkotów, oni chcą iść dalej. Są niesamowite przestrzenie, często różne co tydzień. Idziemy do pustych budynków, które nie są w pobliżu żadnych domów. Nikomu to nie szkodzi. Ale nie powinienem mówić za dużo. “

Kobiece DJ-e nie są już rzadkością

Brak kobiecych DJ-ów zawsze był mitem, ale prawdą jest, że męscy DJ-e, promotorzy i dziennikarze tańca zrobili wszystko, by operować siecią starców, która wykluczała kobiece talenty. Jeszcze w 2011 r. W corocznym plebiscycie magazynu DJ 100 najlepszych didżejów nie było kobiet. To, mówi Stirling, zaczyna się zmieniać.

“Ciągle mamy przed sobą długą drogę, ale myślę, że z powodu rzeczy takich jak #MeToo i wzywających więcej kobiet do bonów festiwalowych, jest filtrowana. Stało się katalizatorem, który skłania kobiety do tego, by były jak: “Pieprzyć to, zamierzam to zrobić”. “Nie chodzi tylko o to, że więcej kobiet zostaje zarezerwowanych przez męskich promotorów – przejmują kontrolę nad tymi wydarzeniami. “Ma trochę więcej Zrób to sam, dużo więcej dziewczyn nocuje w takich miejscach jak Pięć Mili w Siedmiu Sióstr [w północnym Londynie] i w dole rzeki [Tamizy]. Naprawdę nie pamiętam tego trzy czy cztery lata temu. “

Jeśli nie możesz wyjść, parkiet może przyjść do ciebie

Jednym ze sposobów radzenia sobie z brakiem miejsca na clubbing jest powiększenie go wirtualnie. Minęło już dziesięć lat, odkąd Boiler Room zaczął organizować małe imprezy tylko dla gości, dla fajnych dzieciaków, przesyłając strumieniowo zestawy DJ-ów online, aby ludzie mogli je oglądać z ich sypialni. Ale teraz rolę tę przyjęli sami klubowicze, dokumentując każdą część swojego wieczoru na Instagram Stories i przekazując ją swoim kolegom, którzy zdecydowali się zostać w domu i grać w gry (kliknij tutaj, jeśli wolisz to zrobić zamiast clubbingu). Może jednak pozostawić innych z poczuciem, że są zawsze obserwowani – zwłaszcza DJ-e.

“Mój znajomy ma już dość ludzi, którzy podchodzą do niego filmując z telefonem migającym w jego oczach, że teraz po prostu chwyta telefon i kładzie go na gramofonie” – mówi Stirling. “Pod koniec nocy ma tam siedem czy osiem telefonów. [Scottish DJ] Jasper James przynosi z nim pochodnię i kiedy tylko dzieciak błyszczy błyskiem w jego twarzy, błyszczy latarką. Lubię to. “

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz sprzedać się człowiekowi

Inną opcją, dzięki której Twoja noc stanie się bardziej przystępna i dostępna dla wszystkich, jest nakłonienie Red Bulla, by za to zapłacił. Jeśli dorastałeś tracąc umysł na Oakenfold gdzieś poza nieoznakowaną drogą A, to może wydawać się poza bladością, by pójść na imprezę klubową narzuconą przez markę napojów energetycznych. Ale takie miejsca, jak House of Vans czy ostatnio wyskakujące okno hotelu Converse, często są w stanie pozwolić sobie na lepsze składy i większe przestrzenie niż tradycyjne kluby, a pragnienie ludzi do Instagrama ich wieczoru jest zbieżne z pragnieniem marek, aby uzyskać fajnych influencerów, by dać im darmowe reklamy. w mediach społecznościowych. W dzisiejszych czasach DJ może znaleźć się na imprezie startowej nowego hatchbacka, ponieważ są to spocone pudła o 4 nad ranem.

Hogeizm niektórych ludzi obejmuje kosmiczne i piłkowe pitki

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny boom w imprezach, w których miesza się fałszywy piasek i 10 funtów koktajli, takich jak Brixton Beach, rodzaj tropikalnego domu Butlins dla tłumu gentryfikacji w południowym Londynie. Dużo tego post-klubowego clubbingu również przemawia do pewnego rodzaju infantylizacji, z takimi miejscami jak Ballie Ballerson, bar we wschodnim Londynie z “dorosłą kulą” i “Rozrywkowe 13 w Birmingham”, w którym grają kosmiczni, gry z lat 90. konsola i obszar miękkiego odtwarzania. Łatwo byłoby odrzucić te wydarzenia jako nowość, ale stają się one coraz popularniejsze i stanowią część szerszego trendu dla milenijnych, z których 72% wolałoby wydawać pieniądze na doświadczenia niż na własność.

W tym kontekście wszystkie nielegalne imprezy rave i LGBT to coś więcej niż tylko hedonistyczne przygody – utrzymują tradycję klubowego życia w obliczu odkażonej, zdyskredytowanej wersji życia nocnego, która chce, abyś popił 15 negroni na gigantycznym skoczku zamek podczas słuchania Chainsmokers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *